Varikosel

Varikosel Ankara erkeklerde kısırlık nedenleri arasında sık görülen bir risk faktörüdür. Bu nedenle belirtilerin yaşanması durumunda ertelemeden alanında tecrübeli bir üroloji uzmanına başvurulması gerekmektedir. Öyle ki kısırlık problemi ile hekime başvuranların çoğunda varikosel problemi teşhis edilmektedir.

Varikosel Nedir?

Testislerdeki damarların genişlemesi, damarlardaki kapakçıkların işlevlerini yitirmesi sonucunda kanın toplanması ve damarın torbalaşması olarak tanımlanmaktadır. Bu durumda testislerde kirli kan birikmekte ve testis ısısı bozulmaktadır. Varikosel problemi sperm ve testosteron kalitesini bozmaktadır.

Varikosel Belirtileri

Ankara varikosel belirtilerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

  • Skrotumda Şişlik
  • Testislerde Kabarıklık
  • Testislerde ve kasıklarda ağrı
  • Damarlı görünüm

Varikosel Nedenleri

Varikosele neden olan faktörler tam olarak bilinmemekle birlikte genellikle sol testiste görülmektedir. Bunun nedeni ise; sol testisin daha aşağıda olması, sol testisteki toplardamarın daha uzun olması, sol testisin komşu organlar ile daha yakın konumda olması olarak sıralanabilmektedir. Aynı zamanda ideal kilonun üzerinde olma, beslenme alışkanlıkları ile birlikte alkol ve sigara tüketimi de varikosele neden olan faktörler arasında yer almaktadır.

Varikosel Tedavisi

Ankara Varikosel tedavisi her hasta için farklı şekilde uygulanabilmektedir. Varikosel her bireyde kısırlığa neden olmamakla birlikte kontrol altına alınamayan varikoselin kısırlığa neden olabileceği unutulmamalıdır. Cerrahi yöntemler ile uygulanan Ankara varikosel ameliyatı varikoselektomi olarak tanımlanmaktadır. Açık teknik ile uygulanan ameliyat genel ya da lokal anestezi altında uygulanabilmektedir. Kasık ya da kasık altından açılan kesi yolu ile işlem gerçekleştirilmektedir.

Varikosel embolizasyonu ise kasık damarına kateter gönderilerek dokuların tahrip edilmesi sağlanmaktadır. Böylece dolaşımdaki kan ilgili damara ulaşamayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir