HoLEP Nedir?

HoLEP, iyi huylu prostat büyümesi tedavisinde günümüzde altın standart olma yolunda olan bir tedavi yöntemidir. Kısaca HoLEP olarak kullanılan tedavi yöntemi tıp literatüründe Holmium Lazer ile Prostat Enükleasyonu olarak tanımlanmaktadır. 1995 yılında temelleri atılan HoLEP tedavisi; günümüzde son halini almıştır ve hem hasta hem de cerrah açısından konforlu ve güvenilir bir uygulamadır.

HoLEP Yöntemi

HoLEP tedavisi; iyi huylu prostat büyümesi şikayeti bulunan ve söz konusu şikayetlerin yaşam kalitesini önemli derecede düşürdüğü hastalarda uygulanmaktadır. Prostat dokusunun tamamının kapalı yöntem ile çıkarılmasını sağlayan HoLEP tedavisi; hasta konforu ve işlem sırasında yaşanabilecek komplikasyonlar açısından oldukça avantajlıdır.

HoLEP yöntemine başvurulması gereken durumlar aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir;

  • İlaç tedavisinden fayda sağlanmaması
  • Böbrek fonksiyon bozukluğu
  • İdrar atımı sırasında sondaya ihtiyaç duyulması
  • İdrar atımı sonrası mesanede aşırı miktarda idrar kalması
  • Geçmeyen ve sık tekrar eden enfeksiyon yaşanması
  • Sık sık kanama ve taş oluşumu yaşanması

Yukarıdaki şikayetler hastanın günlük yaşamını etkilediği gibi aynı zamanda enfeksiyon, kanama ve taş oluşumu gibi şikayetlerin sık tekrarlaması bağışıklık sistemini zayıflatabilmektedir.

HoLEP Nasıl Uygulanır?

HoLEP; idrar kanalından girilerek uygulanan bir tedavi yöntemidir. Büyüyen prostat dokusunun Holimum lazer ile prostat kapsülünden ayrılması sağlanmakta ve çıkarılmaktadır.

İyi huylu prostat büyümesi tedavisinden diğer yöntemlerde hastalığın tekrarlama riski bulunurken HoLEP yönteminde doku tamamen çıkarıldığı için tekrarlama riski son derece nadirdir. Bu durum söz konusu tedavi yönteminin en büyük avantajlarından biri olarak kabul edilmektedir. HoLEP işlemi ile çıkarılan prostat dokusu laboratuvar ortamında incelenerek kanser hücresinin varlığı da araştırılabilmektedir.

HoLEP’in Avantajları

HoLEP tedavisinin avantajları aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

  • İşlem sırasında kanama neredeyse yoktur. Klasik kapalı ameliyatlara göre çok daha az olmaktadır. 
  • Hastanede kalış süresi oldukça kısadır. Hasta uygulama sonrası kısa süre içerisinde günlük aktivitelerine dönebilmektedir.
  • Kalp hastalıklarına ve akciğer hastalıklarına sahip olan kişilerde güvenilir bir şekilde uygulanabilmektedir.
  • Uygulama sonrasında hastada ereksiyon problemi yaşanmamaktadır.

Oldukça konforlu bir yöntem olan HoLEP’te uygulama bölgesinde kesi açılmasına ihtiyaç duyulmamaktadır. Tedavinin başarısını etkileyen en önemli faktör ise hekim seçimidir. Alanında tecrübeli bir hekim ve ekibinin gerçekleştirdiği HoLEP uygulamasında komplikasyon yaşanma riski önemli derecede düşüktür.

Bunlar da İlginizi Çekebilir