İyi Huylu Prostat Büyümesinde Robotik Cerrahi

Ankara iyi huylu prostat büyümesi robotik cerrahi uygulamaları ile tedavi edilebilmekte ve hastada açığa çıkan şikayetler kalıcı bir şekilde son bulabilmektedir. İyi huylu prostat büyümesi ileri yaşlardaki erkeklerde görülmesi normal bir süreçtir ancak bazı kişilerde söz konusu durum pek çok şikayete yol açabilmekte ve tedaviye ihtiyaç duyulabilmektedir. Gerek prostat kanseri riskini minimum düzeye indirgemek gerekse de hastanın yaşadığı günlük yaşam konforunu olumsuz etkileyen şikayetlerin ortadan kaldırılması amacı ile robotik cerrahi ile iyi huylu prostat büyümesi problemi tedavi edilebilmektedir.

İyi Huylu Prostat Büyümesinde Ne Zaman Robotik Cerrahi Uygulanır?

Ankara robotik cerrahi; prostat kanserlerinin ve kötü huylu prostat büyümelerinin tedavilerinde uygulanan yaygın bir tekniktir. Bununla birlikte iyi huylu prostat büyümesi probleminde robotik cerrahi ile tedavi yönteminin kullanılması da son yıllarda yaygınlaşmaktadır.

Bilindiği gibi Ankara iyi huylu prostat büyümesi (BPH) tedavisinde belirleyici temel faktör prostat hacmidir. Prostat hacmi 80 gramın üzerindeki hastalarda TUR tedavisinin alternatifi olabilecek yöntemler önerilmektedir. İşte büyük hacimli prostatların tedavisinde robotik cerrahi tedavi etkin bir tedavi şeklidir. Ülkemizde sayılı merkezlerde uygulanan bu tedavi genellikle 140-150 gram ve üzerindeki prostatlar için ideal bir tedavidir. Eş zamanlı mesane taşı gibi bir durum var ise taşlarda ameliyat sırasında alınabilmektedir.

Karın bölgesinde 3-4 adet milimetrik delikler ile girilir. Mesaneye ulaşılır ve mesane içinde prostat dış kapsülünden sıyrılarak tek parça halinde dışarıya alınır. İşlem sonrası sonda takılır ve 5-6 gün kadar sonda kalır.

İyi Huylu Prostat Büyümesinde Robotik Cerrahinin Avantajları

Diğer tedavi yöntemlerine oranla robotik cerrahinin birtakım avantajları bulunmaktadır.

Kapalı bir teknik olması sayesinde kanama çok daha az olmakta hızlı ve konforlu bir iyileşme süreci yaşanmaktadır. Açık ameliyatta uygulanan geniş cerrahi kesi yapılmaz. Çok daha az ağrı ve hızlı iyileşme süreci vardır. Ayrıca prostat tek parça halinde çıkarıldığı için daha etkin bir tedavidir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir