Çocuklarda Lazerle Taş Kırma

Çocuklarda lazerle taş kırma yöntemlerinin oldukça merak edilen konulardan bir tanesi olduğu gözlemlenmektedir. Öncelikle çocukluk dönemi taş hastalığı önemli bir sağlık sorunu olarak tanımlanabilmektedir. Özellikle de Türkiye gibi yaygın görülen bölgelerde bu konu üzerinde daha çok durulması gerekmektedir. Bu taşların cerrahi tedai ile giderilebilmesi için pek çok farklı seçenek bulunmaktadır. Bunlar beden dışında oluşturulmakta olan şok dalgaları ile taşların kırılması, idrar kanalından girilerek yapılmakta olan taş tedavileri, ciltten böbreğe ulaşılarak yapılan peruktan taş cerrahisi ve açık taş cerrahisi sayılabilmektedir.

Vücudun dışından gönderilmekte olan şok dalgalarının taşa çarparak kırması esasına dayanmakta olan ve açık cerrahinin aksine çevre dokulara daha az zarar vermekte olan bir tedavi yöntemidir. Bu işlem esnasında taşlar, küçük parçacıklara ayrılarak idrar ile kolaylıkla atılabilecek hale gelmektedir.

Çocuklarda Lazerle Taş Kırma Nedir?

Çocuklarda Lazerle Taş Kırma Nedir? Çocuklarda taş oluşumunun nedenlerine yönelik detaylı metabolik analiz yapılması gerekli görülmektedir. Genellikle taşın cinsine bağlı olarak ilaç tedavisi planlanmaktadır. Taş için lazer ile tedavi yöntemi de gerçekleştirilebilmektedir. Bu tedavi yönteminde ise genel anestezi kullanılarak işlemler gerçekleştirilmektedir. Taşların oldukça büyük bir kısmı bu yöntem ile tedavi edilebilmektedir. Üreter üst ve orta kısım taşları 2 cm’ye kadar olan böbrek taşlarında bu yöntem önerilmektedir. Ancak bu tedavi seçeneğinin belli başlı bazı potansiyel riskleri bulunmaktadır. Bunların detaylı olarak öğrenilmesi gerekmektedir.

Çocuklarda Lazerle Taş Kırma Nasıl Yapılır?

Çocuklarda Lazerle Taş Kırma Nasıl Yapılır? Çocuklarda meydana gelmekte olan taşlar, zaman içerisinde pek çok farklı sıkıntı yaşanmasına neden olmaktadır. Bundan dolayı da durum fark edildiğinde uygulanması gereken belli başlı bazı taş kırma tedavileri bulunmaktadır. Bunlar arasında çocuğun durumuna en uygun olan yöntem tercih edilerek tedavi süreci başlatılmaktadır. Bu noktada ise genellikle lazerle taş kırma yönteminin daha ön planda bulunmakta olan bir tedavi yöntemi olduğu gözlemlenmektedir.

Dışarıdan yapılan müdahale ile birlikte taşların kırılmasına olanak sağlanmaktadır. Aynı zamanda bu işlem genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Ancak tedavi uygulanmadan önce hastanın bu yönteme uygun olup olmadığı belirlenmektedir.

Çocuklarda Lazerle Taş Kırma Yaş Aralığı Nedir?

Çocuklarda Lazerle Taş Kırma Yaş Aralığı Nedir? Çocuklarda uygulanmakta olan lazer tedavisi sayesinde oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Öncelikle çocuklarda bulunmakta olan taşlar zaman içerisinde olumsuz durumlara yol açabilmektedir. Ancak bu durumun tedavisi için uygulanmakta olan tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesinin ise lazer ile gerçekleştirilmekte olan tedavi yöntemi olduğu gözlemlenmektedir.

Bu tedavi yönteminin hangi yaş aralığına uygulanması gerektiği ise merak edilen konular arasında yer almaktadır. Tedavi 8 ay ile 15 yaş arasında bulunmakta olan çocuklara uygulanmaktadır. Böylelikle de taş problemlerinin giderilmesine olanak sağlanmaktadır.

Çocuklarda Lazerle Taş Kırma Avantajları Nelerdir?

Çocuklarda Lazerle Taş Kırma Avantajları Nelerdir? Son yıllarda bu yöntemin oldukça sık tercih edilmekte olduğu gözlemlenmektedir. Bunun nedeni ise sağladığı bazı avantajlardan kaynaklı olmaktadır. Bu yöntemin diğer yöntemlere oranla bazı avantajları bulunmakta ve bununla birlikte hastanın daha iyi bir şekilde iyileşmesine olanak sağlanmaktadır. Lazer ile taş kırma kişinin daha az ağrı hissetmesine neden olmaktadır.

Bunların dışında işlemin süresi ciddi b ir uzunluğa sahip değildir, kısa süre içerisinde bitirilmektedir. Bununla birlikte herhangi bir dikiş veya kesi bulunmamaktadır. İşlemin ciddi riskinin bulunmadığı da gözlemlenenler arasında yer almaktadır. Taşların temizleme oranı ise ciddi anlamda yüksek bir oranda ilerlemektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir