Genital Siğiller

Genital siğiller genellikle çeşitli virüsler nedeni ile açığa çıkan bulgulardır. Günümüzde genital siğil vakalarının çoğuna HPV’nin neden olduğu bilinmektedir. Genital siğillerin çeşitli yöntemler ile tedavisi mümkündür.

Ankara HPV enfeksiyonu; cinsel ilişki sırasında bulaşabilen, birden fazla cinsel partneri bulunan kişilerde görülme riski artan bir problemdir. Temas yolu ile bulaşan HPV; oral, vajinal ve anal temas bulaş riskini arttırmaktadır. Bu nedenle korunmasız cinsel ilişki ve birden fazla cinsel partner önerilmemektedir. Aynı zamanda bağışıklık sistemi güçsüz olan kişilere çok daha kolay şekilde bulaşabilen HPV; aynı banyonun kullanımı sonucunda çocuklara da bulaşması mümkün olabilmektedir.

Genital Siğil Belirtileri

Genital siğil başlangıç evresinde herhangi bir belirti göstermemekle birlikte ilerleyen süreçte aşağıdaki şikayetlere neden olabilmektedir;

  • Cilt yüzeyinde kabarık lezyon oluşumları
  • Karnabahar görünümünde lezyonlar
  • Erkeklerde idrarın çatallanarak çıkması
  • Cinsel ilişki sırasında kanama
  • Genital bölgede ağrı
  • Genital bölgede kaşıntı

Ankara erkeklerde genital siğil; penisin gövdesinde ve ucunda, anüste, skrotumda ya da kasık bölgesinde görülebilmektedir.

Genital Siğil Tanısı

Genital siğil nedeni ile yaşanan şikayetler sonucunda ertelemeden alanında tecrübeli bir hekime başvurulmalıdır. Nitelikli tanı için genital bölge ve pelvik taban ayrıntılı bir şekilde muayene edilmektedir. Çeşitli çözeltiler ile siğillerin görünürlüğü kolaylaştırılabilmektedir. Kadınlarda smear ve HPV testine başvurulabilmektedir. Bu yöntemlerin yanı sıra kolposkopi ile vajina ve rahim ağzındaki siğiller teşhis edilebilmektedir.

Genital Siğil Tedavisi

Ankara genital siğil tedavisi ile ilgili pek çok kişi tedavi yöntemi ve tedavi süresini merak etmektedir. Genital siğil tedavisi; cerrahi yöntemler ile siğillerin çıkarılması, lazer ve koter yolu ile siğillerin yakılması ya da kriyoterapi yöntemi ile siğillerin dondurulması şeklinde uygulanabilmektedir. Anal bölgede gelişen genital siğillerde ise anal bölgenin mutlaka ayrıntılı bir şekilde kontrol edilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte siğiller ağız içerisinde de oluşabilmektedir.

Genital siğillerin konservatif yöntemler ile tedavisi ise krem ve losyonlar ile uygulanabilmektedir ancak bu yöntemler sadece siğillerin neden olduğu şikayetlerin hafifletilmesine yardımcı olabilmektedir.

Ankara genital siğil tedavi yöntemleri ile ilgili detaylı bilgi için; 0 533 357 26 17 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir