HOLEP ve ThuFLEP

HOLEP ve ThuFLEP

HOLEP ve ThuFLEP lazerler yapılan ameliyatlar olarak tanımlanmaktadır. Her ne kadar farklı isimlendirilseler de iki ameliyat yönteminde de amaç prostatın kapsülden sıyrılması olarak tanımlanmaktadır. Holep, iyi huylu prostat büyümesi tedavisinde ileri lazer teknolojisinin kullanıldığı bir yöntemdir.

Prostat tedavisi esnasında dokunun tamamını temizlemekte dışarı alabilmekte olan kapalı bir ameliyat yöntemidir. Prostat cerrahi tedavisinde sık kullanılan bir yöntem olarak bilinmektedir. Thuflep ise diğer lazer tedavisinden farklı olarak sürekli olarak düşük enerjili suda emilen enerji yaymaktadır. Özellikle kanamayı durdurmakta olan bir etkisi vardır. Yapışmış olan ve ayrılması zor dokularda çok daha etkili bir yöntemdir.

HOLEP ve ThuFLEP Nedir?

HOLEP ve Thuflep Nedir? İki yöntemde prostat cerrahisinde kullanılan ve lazerle uygulanan yöntemlerdir. Eğer kişide iyi huylu prostat büyümedi var ise HOLEP yöntemi uygulanabilmektedir. Burada ileri lazer teknolojisi kullanılmaktadır ve prostat dokusunun tamamı temizlenebilmektedir. Ayrıca açık cerrahi kadar iyi sonuçlar veren oldukça konforlu bir yöntemdir. ThuFLEP yönteminde ise yine lazer kullanılmaktadır ancak farklı olarak düşük enerjili suda eriyen enerji yaymaktadır. Aynı zamanda kanamayı durduran bir etkiye de sahiptir. Ayrışması zor olan dokular için kullanılmakta olan etkili bir yöntemdir. Yapışık noktalarda daha çok ön plana çıktığı gözlemlenmektedir. Bu yöntemlerden hangisinin uygulanacağına muayene esnasında karar verilebilmektedir. Hastanın durumuna ve koşullarına göre bu durum değişim gösterebilmektedir.

HOLEP ve ThuFLEP Nasıl Yapılır?

HOLEP ve ThuFLEP Nasıl Yapılır? Holep genel anestezi altında ya da hastanın belden aşağısı uyuşturularak yapılan bir ameliyat yöntemidir. Hastanın idrar kanalından kameralı aletler ile giriş yapılmaktadır. Bu yöntemde büyümüş olan prostat dokusu oldukça dikkatli bir şekilde kapsülden ayrıştırılmakta ve mesane içine atılmaktadır. Mesane içine atılan doku ise parçalanmakta ve vücut dışına atılmaktadır.

ThuFLEP yöntemi de yöne genel anestezi ya da belden aşağısının uyuşturulması ile gerçekleştirilmektedir. İdrar kanalından penise kameralı aletlerin yardımı ile girilmektedir. Ardından mesane içerisinde girilmektedir. İnceleme yapıldıktan sonra prostat dokusu lazerle çizilerek ayrıştırılmaktadır. Ayrılan doku kapsül içerisine ulaştırılmaktadır. Kapsülden prostat içerisine yayılmakta olan damarlar lazer yöntemi ile kolayca mühürlenmektedir. Aynı zamanda kanamanın ise çok az olduğu gözlemlenmektedir.

HOLEP ve ThuFLEP Kimlere Yapılır?

HOLEP ve ThuFLEP Kimlere Yapılır? Bu yöntemler hemen herkes tarafından tercih edilebilecek yöntemlerdir. Prostat 80 gramdan büyük olduğunda genelde açık ameliyatlar önerilmektedir. Ancak bu kapalı ameliyat yöntemleri 80 gramdan büyük olan prostatlara da uygulanabilmektedir. Genel anlamda güvenli ameliyat yöntemlerinden biri oldukları gözlemlenmektedir.

HOLEP ve ThuFLEP Avantajları Nelerdir?

HOLEP yönteminin avantajları arasında şunlar yer almaktadır:

  • Hemen her büyüklükte olan prostata uygulanabilmektedir.
  • Açık ameliyatlara alternatif bir uygulamadır.
  • Hastane yatış süresi oldukça kısadır.
  • Hastanın cinsel fonksiyolarına zarar vermemektedir.

ThuFLEP yönteminin avantajları arasında şunlar yer almaktadır:

  • Diğer lazer yöntemlerine göre daha verimlidir.
  • İşlemin süresi kısadır.
  • Kanama ihtimalini minimuma indirir.
  •  Tek bir seansta işlem bitirilmektedir.

HOLEP ve ThuFLEP Arasındaki Fark?

HOLEP ve ThuFLEP Arasındaki Fark? Her iki yöntemde lazer ile gerçekleştirilmektedir. İki yönteminde amacı prostatın kapsülden sıyrılmasıdır. Ancak iki yöntemin farklarından biri uygulanan lazerlerdir. Lazerler farklı olduğundan dolayı farklı isimlendirilmektedir.

HOLEP mi ve ThuFLEP mi Daha Başarılı?

HOLEP mi ve ThuFLEP mi Daha Başarılı? Tamamen hastanın durumuna, koşullarına, sağlığına göre değişim gösterebilmektedir. Bu nedenle işlem öncesinde hasta detaylı olarak muayene edilmekte ve hangi işlemlerin uygulanacağına dair bir belirleme yapılmaktadır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir