Prostat Kanseri Kimlerde Görülür?

Prostat kanseri kimlerde görülür sorusu özellikle 50 yaş üzerindeki erkekleri ilgilendiren bir sorudur ve bu sorunun kesin bir cevabı yoktur. Prostat bezindeki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması sonucunda açığa çıkan prostat kanseri; erkeklerde en çok görülen ve ölüm oranı en yüksek olan kanser türlerinden biridir. Bu nedenle 50 yaş üzerindeki erkeklerin rutin kontrollerini aksatmaması önerilmektedir.

Prostat kanseri Ankara tüm dünyada her 6 erkekten 1’inde görülebilmekle birlikte yaş ilerledikçe görülme sıklığı artmaktadır. Prostat kanserine neden olan faktörleri aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz;

  • Genetik faktörler; birinci derece erkek akrabasında prostat kanseri görülen bir erkeğin prostat kanserine yakalanma oranı yaklaşık %15 olarak belirlenmiştir. Kadınlarda yumurtalık ve meme kanserine neden olan BRCA genindeki mutasyonun erkeklerde ise prostat kanserine neden olduğu bilinmektedir.
  • İleri yaş; yaş ilerledikçe prostat kanserine yakalanma riski artmaktadır.
  • Irk; yapılan araştırmalar sonucunda prostat kanserinin en çok siyahi erkeklerde daha sık görüldüğü belirlenmiştir.
  • Beslenme: sağlıksız besinler tüketmek kanser riskini arttırmaktadır.

Prostat Kanserinde Kimler Risk Grubunda?

Ankara prostat kanseri belirtileri ile iyi huylu prostat büyümesi belirtileri büyük oranda benzerlik göstermektedir. Bununla birlikte her kanser türünde olduğu gibi prostat kanserinde de hastalığın erken evrede fark edilmesi tedavi sürecini daha konforlu hale getirmektedir.

Geceleri sık sık idrar çıkmaya başladıysanız, idrar yapmada zorluk yaşıyorsanız, ereksiyon probleminiz başladıysa ve idrar ile menide kan gördüyseniz mutlaka alanında tecrübeli bir üroloji hekimine başvurmalısınız.

Bunlar da İlginizi Çekebilir