Prostat Kanserinde Robotik Cerrahi Ankara

Prostat kanseri Ankara; en genel tabiri ile prostat bezindeki hücrelerin kontrolsüz şekilde çoğalması ile gelişen kanser türüdür. Söz konusu hastalık erkeklerin en sık yaşadığı kanser türlerinden olmakla birlikte aynı zamanda günümüzde erken tanı ve nitelikli tedavi yöntemleri ile başarı oranı yüksektir.

Prostat kanserinin robotik cerrahi ile tedavisi; robotik radikal prostatektomi olarak da tanımlanmaktadır. Önceki yıllarda prostat kanseri tanısı konulmuş hastalarda açık cerrahi yöntemle prostatın tamamen çıkarılması ile tedavi uygulanmaktaydı. Tıp alanının gelişmesi, teknolojinin tıp alanında daha nitelikli bir şekilde kullanılması ile uygulanmaya başlayan robotik cerrahinin en büyük avantajı prostat çevresindeki dokulara zarar verilmemesidir.

Ankara Robotik Prostat Kanseri Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Robotik cerrahi ile prostat ameliyatı; uygulama alanının ayrıntılı bir şekilde görüntülenmesini sağlayan kamera ve cerrahi işlemin gerçekleştirilmesini sağlayan enstrümanlar sayesinde uygulanabilmektedir. Hastanın batın bölgesinden açılan minimal kesiler ile girilmektedir.

Robotik prostat kanseri ameliyatı; kanserin yayılım göstermediği; genel sağlık durumunun uygun olduğu hastalarda uygulanabilmektedir. Ameliyatın süresi; hastanın durumuna, tümörün konumuna ve lenf nodlarına da işlem uygulanıp uygulanmayacağına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte ameliyatı uygulayan cerrahın tecrübesi de ameliyatın süresi ve başarısı üzerinde etkilidir.

Robotik Cerrahi ile Prostat Kanseri Ameliyatı Sonrası

Robotik cerrahi ameliyatı sonrası şu şekildedir;

  • Ameliyat sonrası süreçte idrar sıkışması problemi yaşanabilmektedir. Bu durum sonda ile ilişkilidir.
  • Ameliyat sonrasında öncelikle sıvı gıdalar ile beslenmeye başlanmalıdır.
  • Doktorun önerdiği ilaçların kullanımı asla aksatılmamalıdır.
  • Ameliyat sonrası kontrol süreçleri ertelenmemelidir.
  • Ameliyat sonrası süreçte sert zemine oturulmamalı, uygulama bölgesi travmatik olaylardan korunmalı ve bisiklet sürmek, at binmek gibi sportif aktiviteler yapılmamalıdır.

Ankara Robotik Cerrahi ile Prostat Kanseri Ameliyatı Riskli midir?

Her cerrahi girişimde olduğu gibi robotik cerrahinin de belirli risk faktörleri bulunmaktadır. En önemli risk ise anestezi uygulamasına bağlı gelişen komplikasyonlardır. Ancak alanında tecrübeli bir anestezi uzmanı söz konusu riskin önüne geçilmesinde etkili olmaktadır.

Anesteziye bağlı risklerin yanı sıra anormal kanama ya da yapışıklık olması durumunda ise operasyon sırasında açık ameliyata dönülebilmektedir. Bu durum oldukça az oranda yaşanmaktadır.

Ankara Robotik Cerrahinin Avantajları Nelerdir?

Robotik cerrahi ile prostat ameliyatlarının açık ameliyata oranla pek çok avantajı bulunmaktadır. Ameliyat süreci ve ameliyat sonrası iyileşme sürecinde hem cerrah hem de hasta açısından pek çok avantajı bulunan robotik radikal prostatektomi ameliyatında batın bölgesi gaz ile şişirilmekte; bu bölgede açılan minimal kesiler ile kamera ve ameliyatı gerçekleştirecek enstrümanlar uygulama alanına gönderilmektedir.

  • Operasyon sırasında yüksek çözünürlüklü kamera ile uygulama alanının görüntülenmesi sayesinde kan kaybı sırasında erken müdahale edilebilmesi ile diğer cerrahi yöntemlere oranlara oldukça az kan kaybı yaşanmasını sağlamaktadır.
  • Açık ameliyata oranla robotik cerrahide hastanede kalış süresi daha kısadır.
  • Robotik cerrahi ile uygulanan ameliyatta idrar kesesi ve idrar yolu birbirine su geçirmeyecek şekilde dikilmektedir. Bu sayede sonda kullanım süresi oldukça kısadır.
  • Robotik cerrahi yöntemi ile uygulanan ameliyat sonrasında ağrı kontrolü diğer yöntemlere göre daha kolay sağlanmaktadır. Aynı zamanda kanser kontrolü çok daha nitelikli bir şekilde uygulanabilmektedir.
  • Robotik cerrahi ile uygulanan prostat ameliyatı sonrasında idrar kontrolü çok daha iyi bir şekilde sağlanmaktadır. Aynı zamanda cinsel yaşama dönüş açık ameliyata oranla daha kısa sürmektedir.

Robotik cerrahi ile uygulanan prostat ameliyatları; risk faktörlerinin az olması, iyileşme sürecinin kısa olması ve hasta açısından çok daha konforlu bir süreç sunması sebebi ile son yıllarda daha sık tercih edilmektedir.

Prostat Nedir? hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir