Mesane Kanseri Sigara İlişkisi

Mesane Kanseri ve Sigara Tüketimi

Mesane böbreklerden gelen idrarın depoalandığı ve istemli olarak boşaltıldığı bir iç organımızdır. Üriner sistemin idrar deposudur. Bu organın kötü huylu kitleleri mesane kanseri olarak adlandırılır. Mesane kanseri erkeklerde 2-3 kat daha fazla görülür. Dünyada en yaygın görülen 7. kanser türüdür. Daha çok 50 yaşını geçen kisilerde idrarda ağrısız ve pıhtısız kanama ile kendini göstermektedir. Tanı konduğu anda bu hastaların % 25' i mesanenin derin tabakalarına ilerlemiş durumdadır. en sık görülen tipi mesanenin değişici epitel hücreli tümörüdür.

Mesan Kanserinde Risk Faktörü Sigara

Mesane kasnerinin en önemli risk faktörü sigaradır. Mesane kanseri hastalarının % 59-60'ı sigara içmektedir. Sigara içindeki özellikle polisiklik aromatik hidrokarbonlar, aromatik aminler, nikotin ve diğer ayısız toksin madde mesane içinde birikerek hücrelerde anormal ve kontrolsüz büyümelere neden olmaktadır. Yapılan çalışmalarda mesane kanseri ile sigara arasındaki pozitif ilişki sigara ile akciğer kanseri arasındaki ilişki kadar belirgindir. Hatta bazı durumlarda daha fazladır. içilen sigara miktarı ve süresi de mesane kanseri oluşumunu etkilemektedir. Günde 1 paket ve 20 yıl sigara için bir kiside mesane kanseri gelişme olasığı yüksektir. Ne kadar çok süre ve ne kadar çok miktarda içilirse risk artar. Sigara içindeki nikotin ve zifir oranın düşük olması veya düşük olan sigara modellerinin tercih edilmesi kanser gelişimini azaltmaz. Sigara dışında nargile, puro vb ürünlerinde ciddi olranda mesane kanseri ilişkisi saptanmıştır. Sigaranın bırakılması ile yıllar içinde risk azalmaya başlar ancak hiç bir zaman risk tamamen yok olmaz.

Sigara içimi kanser gelişminde rol oynadığı kadar, mesane kanserinin tedavisinde de ciddi sorunlar oluşturmaktadır. Tedavi sürecinde sigaraya devam eden kişlerde hastalığın tekrarlama olasılığı çok yüksektir.

Mesane kanseri sigaranın milyonlarca zararından yalnızca bir tanesidir. Mesane kanserinin tedavisi zahmetlidir ve uzun süren bir süreç gerektirmektedir. Derin tabakalara ilerlemiş hastalıkta mesanenin alınması ve bağırsaktan mesane yapılması gerekmektedir. Dolayısıyla bu kanseri tedavi etmek kadar oluşmasını önlemek önemlidir.

Sigara sağlığımızın bir düşmanıdır ve kendi elimizle ortaya çıkardığımız bir düşmandır. Mesane kanserinden korunmak istiyorsanız benim önerim sigaraya hiç başlamamanız, içiyorsanız acilen bırakmanız ve sigara dumanı olan ortamlarda bulunmamanızdır. Sağlınızı korumak sizin elinizde...

Prof. Dr. Mustafa KIRAÇ

Mesane Kanseri Ameliyatları hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir