Yenidoğan Sünneti Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yenidoğan Sünneti Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sünnet, erkek çocuklarının penisinin ucunda bulunan dokunun cerrahi yöntemler ile ayrılması durumudur. Ülkemizde oldukça sık bir şekilde uygulanmakta olan yöntemin birçok avantajının bulunmakta olduğu gözlemlenmektedir. Oldukça kolay ancak bir o kadar da ciddi bir işlemdir. Doğru zamanda, doğru yerde ve doğru kişiye yaptırılması oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bundan dolayı da ebeveynlerin daha dikkatli hareket etmesi gerekmektedir.

Sünnetin her yaşta yaptırılabildiğinin düşünülmesi oldukça yanlış bir düşüncedir. 2,5 ile 5 yaş arasında bu işlemin uygulanması doğru bir durum değildir. Ancak bu yaşı geçmiş olan ya da yeni doğan kişilere yapılması uygun görülmektedir. Özellikle de en uygun dönemin yenidoğan dönemi olduğu söylenebilmektedir. Böylelikle işlemin daha hızlı iyileşmesine olanak sağlanmaktadır.

Yenidoğan Sünneti Nedir?

Yenidoğan Sünneti Nedir? Bebeklerin doğdukları ilk andan itibaren ilk ay içerisinde sünnet yaptırılması durumuna bu isim verilmektedir. Bazen ikinci aya sarkabilmekte olan bu işlemin en geç 18 ay içerisinde yaptırılması önerilmektedir. Çünkü bu dönemde çocuklar oldukça hızlı bir şekilde iyileşme gösterdiğinden dolayı oldukça kolay bir bakım süreci geçirilmektedir. Böylelikle de verimli bir işlemin uygulanmasına olanak sağlanmaktadır. Anne babaların bu konu hakkında dikkatli davranması ve mümkün ise bebeğin ilk doğduğu dönemde sünnet ettirilmesi gerekmektedir.

Yenidoğan Sünneti Neden Yapılır?

Yenidoğan Sünneti Neden Yapılır? Bu dönemde bebeklerin psikolojik anlamda herhangi bir sıkıntı yaşamayacağından dolayı sünnetin doğumdan hemen sonra yaptırılması önerilmektedir. Bu sayede oldukça verimli sonuçlar elde edilmektedir. Hem çocuğun psikolojik açıdan etkilenmemesine hem de bu dönemde iyileşmenin hızlı bir şekilde gerçekleşmesinden dolayı bakımın daha kolay gerçekleşmesine neden olmaktadır. Genel anlamda oldukça avantajlı olduğundan dolayı işlemin yenidoğan bebeklere yaptırılması önerilmektedir.

Yenidoğan Sünneti Avantajları Nelerdir?

Yenidoğan Sünneti Avantajları Nelerdir? Bu dönemde oluşan yaraların çok daha hızlı bir şekilde iyileşme göstermekte olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda bu dönemde yaptırıldığında bakım daha kolay bir hale gelmektedir. Bebek ise bu durumdan psikolojik anlamda etkilenmemektedir. Kanama ve şişlik riskleri azalmaktadır. Genel anestezi uygulanmasına gerek duyulmamaktadır. Bu duruma genel olarak bakıldığında oldukça avantajlı bir yöntem olduğu gözlemlenmekte ve bundan dolayı son dönemlerde daha sık tercih edilmektedir.

Yenidoğan Sünneti Ne Kadar Sürer?

Yenidoğan Sünneti Ne Kadar Sürer? Pek çok ebeveyn tarafından sünnetin ne zaman yaptırılması gerektiği hakkında merak edilmekte olan sorular bulunmaktadır. Bu sorunun cevabı ise en uygun dönemin yenidoğan dönemi olduğu şeklinde cevaplandırılmaktadır. Yenidoğan bebeklerin sünnet edilmesi genel olarak bakıldığında pek çok açıdan avantajlıdır. Bundan dolayı da oldukça sıkça tercih edilmektedir.

Yaklaşık 15 ile 20 dakika içerisinde bitirilmekte olan bir işlemdir. Genel anestezi yapılarak uygulanan kişilerde genellikle 3 saat, lokal anestezi ile gerçekleştirildiğinde de 1 saat sonra çocuk eve götürülebilmektedir. Böylelikle iyileşme süreci başlamaktadır. Yenidoğmuş bir bebeğe yaptırılan sünnetin çok kısa bir süre içerisinde iyileşmekte olduğu gözlemlenmektedir.

Yenidoğan Sünneti Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yenidoğan sünnet sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk olarak doktor tarafından verilmekte olan önerilere uyulması gerektiği yer almaktadır. Önerilen ilacın doğru ve düzenli bir şekilde içirilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda sünnetten 72 saat sonra çocuk ılık sabunlu su içerisine oturtularak tamamen banyo yaptırılmalıdır. Bu banyonun yara için oldukça faydalı olduğu gözlemlenmekte ve kesinlikle yaptırılması gerekmektedir. Sünnet sonrası süreçte hafif bir kanama meydana gelebilmektedir. Genel olarak dikkat edilmesi gerekenler arasında bunlar yer almaktadır ve bunlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir