Böbrek Kistleri Nasıl Tedavi Edilir?

Ankara böbrek kistleri doğumsal olabileceği gibi yetişkinlik döneminde de oluşabilen ‘basit böbrek kisti’ olarak tanımlanan iyi huylu kitlelerdir. Her yaşta görülebilen böbrek kistlerinin büyüklüğü ve sayısı kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir.

Böbrek Kisti Tanısı

Ankara böbrek kistinin tanısı ultrasonografi ve diğer radyolojik görüntüleme yöntemleri ile konulmaktadır. Daha çok yetişkinlerde görülen söz konusu kistler; yassı ya da kübik şekilde, şeffaf bir kapsül içinde sarı renkli sıvıdan oluşmaktadır. Basit böbrek kistlerinin kansere dönüşme riskleri bulunması sebebi ile mutlaka gözlem altında tutulması gerekmektedir.

Ankara böbrek kisti hastada herhangi bir belirti açığa çıkarmazken polikistik böbrek kisti hastada; idrardan kan gelmesi, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu, böbrek yetmezliği, hipertansiyon ve beyin kanaması gibi ciddi şikayetlere neden olabilmektedir. Basit böbrek kistlerinin boyutlarının büyümesi durumunda böbrekte basıya neden olarak idrar akımında zorluklara yol açabilmektedir. Bu durumda ise çeşitli yöntemler ile tedaviye ihtiyaç duyulabilmektedir.

Böbrek Kistlerinde Tedavi

Böbrek kistlerinde tedavi yöntemine kistin sayısı, boyutu ve hastada hangi şikayetlere neden olduğu değerlendirilerek karar verilmektedir. Kistin içinin iğne ile boşaltılması, kist duvarını yapıştıracak maddenin enjekte edilerek kistin inaktif edilmesi ve laparoskopik cerrahi ile kistin vücuttan uzaklaştırılması yöntemleri uygulanabilmektedir.

Son yıllarda böbrek kistlerinde uygulanan başlıca tedavi yöntem laparoskopik cerrahidir. Karın bölgesinin ön ya da yan kısmından açılan 3 delik sayesinde kamera ve cerrahi enstrümanlar ile uygulama alanına ulaşılmakta ve kist içeriği boşaltılıp kist duvarı vücuttan dışarı alınmaktadır. Hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak genellikle ameliyattan 1 gün sonra taburcu olunabilmektedir ve iyileşme sürecinde yaklaşık 1 hafta istirahat edilmesi gerekmektedir. Laparoskopik cerrahi ile tedavi edilen böbrek kisti probleminin tekrarlama ihtimali bulunmamaktadır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir