Radyasyonsuz (Floroskopisiz) Böbrek Taşı Ameliyatı

Radyasyonsuz (Floroskopisiz) Böbrek Taşı Ameliyatı

Ankara böbrek taşı; dünya üzerinde en sık görülen üriner sistem hastalıklarından biridir. Yapılan araştırmalar sonucunda böbrek taşı toplumda %1 ila %20 arasında görülmekle birlikte sıcak iklimlerde su kaybının fazla olması sebebi ile bu probleme daha sık rastlanmaktadır.

Ankara böbrek taşı problemini erkeklerin kadınlara oranla yaklaşık 3 kat daha fazla yaşadığı belirlenmiştir. Günlük yaşam konforunu önemli derecede etkileyen böbrek taşı problemi günümüzde radyasyonsuz bir şekilde ultrason eşliğinde çok daha güvenilir yöntemler ile ameliyat edilebilmektedir.

Önceki yıllarda açık ameliyat tekniğinin kullanıldığı böbrek taşı ameliyatları günümüzde taşın boyutu ve konumuna bakılmaksızın endoskopik yöntemler ile uygulanabilmektedir.

Radyasyonsuz (Floroskopisiz) Böbrek Taşı Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Standart fleksibl böbrek taşı ve üreter taşı ameliyatları floroskopi denilen bir cihaz yardımı ile yapılmaktadır. Floroskopi x ışını sağlayan bir kaynaktır ve işlem sırasında anlık röntgen görüntüleri oluşturarak işlemin güvenlğini artırmaktadır. Floroskopi ile taşın yeri, takılan stentin yerleşimi gibi bir çok şey görüntülenir. floroskopinin bu gibi faydaları yanında radyasyon yayması gibi ciddi bir zararı vardır. Hem hastaya hem de operasyon ekibi bu radyasyon dozuna maruz kalır. Her ne kadar güvenli sınırlar içerisinde radyasyon maruziyeti olsa da bu etki uzun sürdüğünde birtakım problemler olabilmektedir.

Son yıllarda geliştirilen farklı teknikler sayesinde floroskopi cihazına ihtiyaç olmadan da fleksibl üreteroskop ile böbrek ve üreter taşları kırılabilmektedir. Bu teknik ile gereksiz radyasyon kullanımının önüne geçilmiştir. Yapılan çalışmalarda radyasyonsuz böbrek taşı ameliyatının standart ameliyatlar ile sonuçlarının benzer olduğu gösterilmiştir. Bizimde Türkiye’de hem çocuklarda hem de erişkinlerde radyasyonsuz böbrek taşı ameliyatı ile ilgili çok sayıda çalışmamız bulunmaktadır. ( Kirac M Arab J Urol2019, Kirac M J. Endourol 2018, Kirac M Urology Journal 2014)

2015 yılından itibaren rutin olarak bu ameliyatları biz floroskopi cihazı olmadan gerçekleştirmekteyiz

Radyasyonsuz Böbrek Taşı Ameliyatı Sonrası

Ankara radyasyonsuz böbrek taşı ameliyatı sonrasında hasta uygulamadan 1 gün sonra taburcu olabilmektedir. Hasta yaşam kalitesi düşmeden iyileşme sürecini tamamlamaktadır. Radyasyonsuz böbrek taşı ameliyatı hakkında detaylı bilgi için; 0 533 357 26 17 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir