Cinsel Sorunları Doktorunuzla Paylaşmaktan Korkmayın

Cinsel sorunlar sanılanın aksine toplumda daha sık görülmektedir. 40 yaşını geçmiş erkeklerde neredeyse % 60 oranında cinsel fonksiyon bozukluğu ( erken boşalma, sertleşme sorunu) görülür. Yaş ilerledikçe görülme sıklığı artar. Bu hastalıklar için kişinin sahip olduğu komorbiditeler yani ek rahatsızlıklar ciddi risk taşımaktadır. Özellikle sertleşme sorunu için baktığımızda şeker hastalığı tansiyon hastalığı, ileri yaş, kullanılan ilaçlar, damar sertliği, sigara ve alkol tüketimi, dengesiz beslenme, obezite ve sedanter yaşam ciddi oranda risk oluşturmaktadır.

Buraya kadar olan tıbbi bilgilerimizde hiç bir sorun yok. İşte bir hekim olarak gözlemlediğim en önemli sorun bu kadar yaygın olan cinsel fonksiyon bozukluğunun üroloğa aynı oranda danışılmaması veya aynı oranda hastalık olarak kabul edilip bir doktora başvuru sebebi olmamasıdır. Düşünün bir hasta 60 yaşına gelmiş eşi ile birlikte 30 yıl geçirmiş ve ciddi sorunları var fakat doktora utandığı için gelmiyor. 'Ayıp kaçar,' 'nasıl söylerim', 'insanlar ne der' gibi düşünceler içine giriyor. Ama 30 yıllık cinsel hayatının büyük bir bölümünü eksiklikle ve yetersizlikle geçiriyor. Ayrıca partneride mutsuz kendiside mutsuz oluyor. Dolayısıyla cinsellik ve sağlam bir cinsel aktivite çiftlerin mutluluğu için çok önemlidir. Hiç bir şekilde göz ardı edilmemelidir.

Öncelikle söylemeliyim ki artık bu tür cinsel sağlık sorunlarının tedavisinde çok farklı alternatif tedaviler mevcut. Bu gün için sorunların ne olduğu konusunda ayrıntılı sorgulamalar, ayrıntılı tetkikler ve analizler söz konusu. Bu tür sorunlarda artık ürologlarda bilinçli hale gelmiş durumdalar. Sadece bu tür sorunları inceleyen androloji ve seksoloji bilim dalları ve yalnızca bu bilim dallarıyla uğraşan hekimler mevcut. Tedavi alternatifleri arasında güncel olarak kullanılan yeni ve zararsız ilaçların yanında, penise uygulanan şok tedavisi, PRP ( kişinin kendi kanı alınarak plazma kısmı alınıp penis içine enjekte edilmesi), penis kan akımını arttıran Ultraviyole Tedavileri (Light Therapy- UVLrx) gibi yeni tedaviler mevcuttur. Biz kliniğimizde bu yöntemlerin her birini başarı ile uygulamaktayız. Özellikle PRP ve Light Therapy umut vadeden yeni ve zararsız yöntemler olarak öne çıkmaktadır. Bu iki tedavi seanslar halinde tamamen poliklinik ortamında uygulanmaktadır.

Sonuç olarak cinsel sorunlar yaygındır ve toplumda erkeklerin önemli bir yüzdesini etkiler. Fakat bu sorunlar tedavi edilebilir. Kişinin karamsarlığa kapılarak kendisini tedavi başarısızlığı gibi bir sonuca şartlamasını gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Elbette herkesin hayatı boyunca bu tür rahatsızlıklara yakalanma olasılığı vardır. Sorunların iyi analiz edilmesi ve uygun tedavi metodları ile tedavi edilmesi artık kolaydır. Basit bir tedavi ve öneri ile çiftlerin cinsel hayatı kabus olmaktan çıkabilir. Doktora cinsel sorunlarınız için başvurun ve bilgi almaktan, muayene olmaktan çekinmeyin. Bu sorun sadece sizde yok.

Son olarak cinsel fonksiyon bozukluklarını önlemek için bazı önerilerim olacak. Düzenli uyuyun, hergün 45 dakika tempolu yürüyüş yapın, sigarayı kesinlikle bırakın, şeker hastalığınız varsa kesinlikle kontrol altına alın ve en önemlisi doktorunuza başvurmakta tereddüt etmeyin.

Prof. Dr. Mustafa KIRAÇ

Üroloji Uzmanı

Makalenin kaynağı : https://www.doktorsitesi.com/makale/cinsel-sorunlari-doktorunuzla-paylasmaktan-korkmayin

Bunlar da İlginizi Çekebilir