Sünnet Nedir?

Sünnet'in Tarihçesi

Sünnet uygarlık tarihi boyunca hem inanç hem de sağlık gerekliliği ile uygulanan bir işlemdir. Anne babalar; sünnet işlemi nasıl yapılır, sünnet için en doğru zaman ne zamandır gibi pek çok soru sormaktadır.

Sünnet Nedir?

Sünnet; penisin uç bölgesinde idrar deliğini kapatan cilt dokusunun ameliyathane ortamında cerrahi şekilde kesilerek alınması olarak tanımlanmaktadır. Söz konusu cilt dokusu idrar deliğini kapatmaktadır ve hijyenik nedenler ile pek çok probleme yol açabilmektedir. Bölgenin düzenli temizlenmemesi durumunda enfeksiyon oluşabilmektedir. Yetişkinlik döneminde ise cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından taşıyıcı özelliği bulunabilmektedir. Bu nedenle sağlık açısından önerilen sünnet işlemi; söz konusu problemlerin yaşanmaması için koruma amacı ile uygulanabilmektedir.

Sünnet Ne Zaman Yaptırılır?

Ankara Sünnet için en doğru zaman diliminin ne zaman olduğu son yıllarda tartışma konusu haline gelmiştir. Sünnet işlemi için en doğru zaman çocuğun fizyolojik ve psikolojik açıdan yeterli olduğu dönemdir. Bununla birlikte psikolojik gelişimin yoğun olduğu 2 ila 7 yaş arasında sünnet işleminin uygulanmaması da önerilmektedir. Son yıllarda yeni doğan sünneti yaygın bir şekilde uygulanmaktadır. Bebeğin cerrahi işleme psikolojik açıdan uygun olduğu dönem yeni doğan dönemidir. Bu nedenle yeni doğan döneminde sünnet işlemi önerilmektedir.

Sünnetin Faydaları

Sünnetin faydaları aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

- İdrar yolu iltihabı önlenebilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda 6. Aydan sonraki bebeklerde sünnetsiz bebeklerin daha az idrar yolu iltihabı yaşadığı saptanmıştır.

- Hijyenin sağlanabilmesi. Penis ucunun temizliği sünnet sonrasında daha kolay sağlanabilmektedir.

- Penis kanseri önlenebilir. Yapılan araştırmalar ile sünnet sonrasında penis kanserine yakalanma riski daha düşük olduğu belirlenmiştir

- Erken boşalma önlenebilir. Sünnet sonrasında erken boşalma riski daha az görülmektedir.

Sünnet Yöntemleri Nelerdir?

Sünnet için tanımlanan bir çok teknik vardır ancak günümüzde genellikle 3 farklı yöntem ile uygulanabilmektedir;

Çan Yöntemi: sünnet derisinin metal plakalar ile sıkıştırılması ve kalan dokunun kesilmesi işlemidir. Genellikle yeni doğan döneminde uygulanmaktadır.

Lazer – Koter Yöntemi: Lazer yöntemi ile dokunun kesilmesi işlemidir. Bu yöntemi alanında tecrübeli hekimler uygulamalıdır.

Cerrahi Yöntem: Cerrahi yöntemler ile uygulanmaktadır. En güvenilir yöntem olarak kabul edilmektedir. Ben hastalarıma genellikle cerrahi sünneti önermekteyim.

Bunlar da İlginizi Çekebilir