Böbrek Kanseri Ameliyatları

Robotik parsiyelnefrektomi: Kanserli dokunun böbreğe zarar vermeden alınması

nefrektomilerde-hasta-pozisyonunefrektomilerde-hasta-pozisyonu

Nefrektomilerde hasta pozisyonu

Kanserli Böbreğin tamamının alınmasına radikal nefrektomi, bir kısmının alınmasına parsiyelnefrektomi denmektedir. Böbrek kanserlerinde laparoskopik cerrahi son yıllarda yaygın kullanılan bir teknik olmuştur. Robotik cerrahi ile yapılan böbrek ameliyatları ise hızla laparoskopinin yerini almaya başlamıştır. Açık ameliyat ve laparoskopik ameliyatlara göre daha iyi görüntü sağlayan, daha az kanama riski taşıyan ve daha kısa iyileşme süresi sağlayan robotik cerrahi sonderece etkin bir ameliyat tekniğidir.

Böbrek Üstü Bezinin Ameliyatları (Robotik Adrenalektomi)

Her iki böbreğin üst kısmına yerleşmiş birer adet bez yapısı bulunmaktadır. Bu bezlere yerleşik kitlelerin alınmasında robotik cerrahi son derece başarılı ve açık cerrahiye göre daha konforlu, daha az kanamalı bir tekniktir.

Böbrekten Çıkan Ana İdrar Kanalı(UP Darlık) Darlığının Ameliyatları (Robotik Piyeloplasti)

Böbrek çıkım darlığı olan hastalarda darlığın cerrahi olarak tedavi edilmesidir. Böbreğin çıkışında doğuştan olan veya sonradan gelişen darlıklar cerrahi olarak tedavi edilmesi gerektiğinde açık cerrahi veya robotik cerrahi tercih edilebilir. Robotik cerrahi açık cerrahiye göre ameliyat tekniği açısından son derece üstün ve kolay bir tekniktir. Robotik cerrahide cerrahın eli sanki hastanın içinde hareket ediyormuşçasına bir imaj olduğu için bu ameliyat son derece etkin olarak yapılabilir. Hasta çok kısa süre içinde evine ve işine dönebilir. 

Bunlar da İlginizi Çekebilir