Robotik Cerrahi Ekipmanları

Laporoskopide 3 Boyutlu Görüntüleme

Standart laparoskopik görüntüler tek bir kamera ile sağlanır ve iki boyutlu görüntü verir. Bu, evlerimizde derinlik hissi olmayan televizyonların görüntüsüne benzer olsa da Vinci SI HDrobotik cerrahi sistemi her bir gözümüze ayrı ayrı görüntü ileten yüksek çözünürlüklü iki adet kamera ile görüntüyü sağlar. Böylece cerrah, tıpkı gözlerimizde olduğu gibi, konsolda derinlik hissi olan 3 boyutlu görüntü altında operasyonu gerçekleştirebilir.. Ayrıca bu kameralarla operasyon alanı 10-12 kat daha büyütülebilmektedir. Kliniğimizde kullandığımız robot son model HD (High Definiton) görüntü sistemine sahiptir.

Robotik Cerrahi Enstrümanları

RobotikCerrahienstrümanları, 7 kademeli serbest hareket etme özelliğine sahip olan küçük aletler olarak tanımlanabilir. Bu aletlerin uçları ‘endowrist’ adı verilen sistem sayesinde kendi eksenleri etrafında 540 derece dönebilme özelliğine sahiptir. Bu el bileğinizin kendi etrafında yaklaşık 2 kere dönmesi şeklinde hayal edilebilir. Enstrümanlar e insan elinin bilek hareketlerini taklit edebilir. Üstelik bu enstrümanlar insan elinden çok daha ufak boyutlarda ve ameliyatlarda insan elinin uzanamayacağı yerlere kadar ulaşabilir. Bu da, cerrahın dikiş ve düğüm atma becerisini en üst düzeyde hastaya yansıtması anlamına gelir. Bu özellik standart laparoskopiye oranla önemli bir avantajıda beraberinde getirmektedir.Enstrümanlar “tremor scaling” özelliği nedeniyle cerrahta olası el titremesinin hiçbir şekilde robotik aletlere iletmezler ve cerrahın kontrolü dışında çalışmıyor.

robtik-cerrahi cerrahi-ensturman cerrahi

Cerrahi Konsol Nedir?

Konsol hastanın dışına ayrı bir yere yerleştirilmiş ameliyatın cerrah tarafından kontrol edildiği ekipmandır. Cerrahi konsolda, operator rahat bir şekilde oturabilir ve ameliyatı hastaya dokunmadan yapabilir. Ameliyat sahasını üç boyutlu olarak görür, kamerayı ve diğer aletleri ellerinin ve ayaklarının yardımıyla kullanarak komutlar verebilir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir