Robotik Cerrahi Nedir?

Robotik cerrahi; 21. yy’da tıp alanında yaşanan gelişmelerin başında gelmektedir. NASA öncülüğünde uzaydaki astronotun uzaktan ameliyat edilebileceği düşünce temeline dayanan robotik sistem, 1997 yılında da Vinci robotik sistem prototipi ile hayata geçirilmiştir. Cerrahi işlemlerin çok daha konforlu bir şekilde uygulanmasını sağlayan robotik cerrahinin hem hasta hem de cerrah açısından pek çok avantajı bulunmaktadır.

Robotik cerrahi; ameliyathanedeki hastanın yanında bulunan cerrahi konsol başındaki cerrahın komutlarının kusursuz bir şekilde yerine getirilerek operasyonun gerçekleştirilmesi disiplinine dayanmaktadır. Robotik cerrahi sistemi; cerrah konsolu, robotik kollar ve kolları taşıyan ünite ile birlikte 3d görüntüleme ve 540 derece dönüş potansiyeline sahip cerrahi enstrümanlardan oluşmaktadır.

Robotik cerrahi ameliyat ücreti Ankara

Robotik cerrahi ameliyat ücreti Ankara’da ve diğer şehirlerde; uygulanış amacı ve cerrahın tecrübesine göre değişkenlik göstermektedir. Operasyonun robotik cerrahi ile uygulanmasına karar verilme aşamasında muayene ve planlama sürecinde ameliyat ücreti de belirlenebilmektedir.

Robotik cerrahi böbrek kanseri

Robotik cerrahinin kullanıldığı başlıca alan ürolojidir. Bu doğrultuda; robotik prostat kanseri, robotik piyeloplasti ve robotik böbrek kanseri ameliyatları başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir. Böbrek kanseri ameliyatı; ürolojik kanserler arasında oldukça karmaşık bir süreç gerektirmektedir. Önceki yıllarda açık cerrahi yöntemi uygulanmakta ve bu yöntemde 30 – 40 santimetre açılan kesi ile böbreğin tamamı çıkarılmaktaydı. Hem cerrah hem de hasta açısından ameliyat süreci zorlayıcı olmakla birlikte ameliyat sonrası iyileşme süreci ağrılı olmaktaydı.  Ancak robotik cerrahi ile böbrek kanseri ameliyatları ile böbrekteki sadece hastalıklı kısım çıkarılabilmekte; çok daha minimal bir kesi açılmakta ve bu yöntem daha konforlu bir iyileşme süreci sağlamaktadır.

Robotik nefron koruyucu cerrahi olarak da bilinen bu yöntemde; bağırsak yaralanması riski bulunmamakla birlikte hastanede kısa süre kalınması, iyileşme sürecinin hızlı bir şekilde tamamlanması gibi avantajlar bulunmaktadır.

Robotik cerrahi böbrek kanseri ameliyatı

Ankara Robotik böbrek kanseri ameliyatı; laparoskopik yöntem ile başlamaktadır. Karın bölgesinde açılan minimal kesiler ile robotik sistemin açılan kesilerden içeri girilmesi sağlanmaktadır ve robotik yöntem bu sayede uygulanabilmektedir. Ameliyat süresi; hastanın genel sağlık durumu, kilosu, tümörün boyutu ve konumuna göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir