Böbrek Kanserlerinde Robotik Cerrahi

Ankara böbrek kanserinde robotik cerrahi; son yıllarda söz konusu kanser türünün tedavisinde oldukça yaygın kullanılır hale gelmiştir. Robotik cerrahinin açık cerrahiye oranla çok daha avantajlı olması hem cerrah hem de hasta için tedavi sürecini daha konforlu hale getirmektedir.

Böbrek Kanseri Nedir?

Ankara böbrek kanseri; böbrekte bulunan hücrelerin işlevlerini yitirip anormal oranda büyümesi olarak tanımlanmakla birlikte böbrekte farklı konumlarda yaşanabilmektedir. Ana işlevi dolaşımdaki kanı süzerek atık maddeleri idrar dönüştürmek ve bu sayede kandaki mineral oranını dengelemek olan böbreklerde kanser oluşumu erken evrede herhangi bir belirti vermezken ileri evrelerde aşağıdaki şikayetlere yol açmaktadır;

  • İdrarda kan görülmesi
  • Karın ağrısı
  • Kilo kaybı yaşanması
  • Sırt ve yan ağrıları
  • Karında ya da yanlarda kitle oluşumu

Ankara böbrek kanserine neden olan faktörler kesin olarak belirlenmemekle birlikte sigara kullanımı, obezite ve ileri yaşın risk oluşturduğu bilinmektedir. Aynı zamanda çeşitli kimyasallara maruz kalan kişilerde ve katkı maddesi içeren gıdaları tüketen kişilerde böbrek kanseri görülme oranı daha yüksektir.

Böbrek Kanseri Tanısı

Ankara böbrek kanseri tanısı için günümüzde radyolojik görüntüleme sistemlerinden faydalanılmaktadır. BT ve MR incelemeleri ile böbrekteki tümör oluşumları ve hücrelerin durumu değerlendirilebilmektedir. Bu süreçte sanal anjiyografi uygulamasına da ihtiyaç duyulabilmektedir. Böbrek kanserinin kesin tanısının konulması ve tedavi planlaması yapılabilmesi için ince iğne biyopsisi işlemi de uygulanmaktadır.

Robotik Cerrahi ile Böbrek Kanseri Tedavisi

Robotik cerrahi ile böbrek kanseri tedavisinde uygulama bölgesindeki dokular kamera yardımı ile dokular büyütülebilmektedir ve çok daha nitelikli incelemeler yapılabilmektedir. Robotik radikal nefrektomi (böbreğin tamamen çıkartılması) ve robotik parsiyel nefrektomi (böbrek korunarak sadece tümörün çıkarılması) işlemleri böbrek kanserinde son yıllarda oldukça sık başvurulan tedavi yöntemleridir.

Robotik Radikal Nefrektomi

Ankara robotik radikal nefretktomi işleminde böbrek tamamen çıkarılmaktadır. Genellikle ileri evre böbrek kanseri vakalarında başvurulan söz konusu yöntemde bağırsak yaralanma riski bulunmamakta, ameliyat sonrası iyileşme süreci daha az ağrılı ve daha konforlu geçmekte, günlük yaşama kısa sürede dönmek mümkün olabilmektedir.

Robotik Parsiyel Nefrektomi

Ankara robotik parsiyel nefrektomi aynı zamanda böbrek koruyucu cerrahi olarak da tanımlanmaktadır ve sadece tümör alınmaktadır. Genellikle küçük tümörlerin varlığında, genç hastalarda ve iki böbrekte de tümör oluşumunda robotik parsiyel nefrektomi uygulamasına başvurulabilmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir