Perkütan Nefrolitotomi

Perkütan nefrolitotomi kısaca PNL olarak tanımlanmakla birlikte böbrek taşlarının böbrek içerisinden direkt çıkarılması ameliyatını ifade etmektedir. Hastanın sırt bölgesinden küçük bir kesi ile kamera yardımı sayesinde girilerek uygulanan söz konusu böbrek taşı ameliyatının diğer cerrahi yöntemlere oranla birtakım avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

Perkütan nefrolitotomi; genellikle boyutu 2 santimetreden büyük ya da çok sayıda böbrek taşı bulunan hastalarda tercih edilmektedir. Genel anestezi altında uygulanan söz konusu ameliyatta; hastanın sırt bölgesinden böbreğine nefroskop yardımı ile ulaşmaktadır. Böylece taşların boyutu ve sertlik derecelerine bağlı olarak direkt ya da kırılarak çıkarılabilmektedir. Taş kırma işleminde genellikle lazer teknolojisine, pnömotik ve ultrasona başvurulmaktadır.

Perkütan Nefrolitotomi Öncesi Hazırlık

Perkütan Nefrolitotomi öncesi hazırlık sürecinde uygulamanız gereken adımları hekiminiz açıklayacaktır. Ancak kan sulandırıcı ilaç ve besinlerin alınması ameliyattan belirti süre öncesinde kesilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda genel anestezi uygulamasına hazırlık amacı ile ameliyattan önce yemek yememeli su içilmemeli ve sigara içilmemelidir.

Sırttan girilerek uygulanan böbrek taşı ameliyatı, kan pıhtılaşma sorunu olan kişiler, hamileler ve böbreğe ulaşılmasına engel olacak bir fiziksel durum söz konusu ise yapılmamakta; diğer tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır.

Ameliyat öncesi süreçte akciğer filmi ve kalp elektrosunun değerlendirilmesi, idrarda enfeksiyon olup olmadığının tespit edilmesi, hali hazırda kullanılan ilaçların yeniden düzenlenmesi gerekebilmektedir.

Perkütan Nefrolitotomi Sonrası Süreç

Perkütan Nefrolitotomi sonrası süreçte bazı hastalara perfkütan nefrostomi tüpü takılabilmektedir. Söz konusu tüp çıkarıldıktan sonra taburcu olunabilmektedir ancak evde istirahat edilmesi gerekmektedir. İlk birkaç hafta ağır fiziksel aktiviteden kaçınılmalıdır. Ameliyattan sonra ilk birkaç gün idrarda kan görülmesi normaldir ancak bu durumun uzaması durumunda mutlaka hekiminize başvurunuz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir